Pogaçe me miellë misri
Pogaçe me miellë misri

Pogaçe me miellë misri

Kuzhint.com

Perbersit:

1. 5 gota te ujit kos,

1 gote e ujit vaj,

4 veze, 200 gr djathë,

1 gote të ujit miell gruri,

3 gota të ujit miell misri,

Pergaditja:

Marrim nje ene te thelle dhe ne te hedhim 4 vezet dhe i rrahim me tel te kizhines dhe pastaj shtojme perberis e lengshem si kosin ose jugurt, vajin dhe e perziejm perberjen duke ia shtuat pastaj edhe djayhin e grir ne rende( djath mund ti shtoni sipas deshires edhe me shume) pastaj perziejm 2 llojet e miellit dhe ne te hedhim peciven dhe e perziejm me pjesen e lengshme duke formuar nje brum te gjullur.

Format i bejme me tepsi qfar do forme ose e tera e rrafsht.

Piçet ne 180 grad per 30 min.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  miell  misri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kakao
Pogaçe te vogla me djathe nga Kaltrina Berisha
Rrushi i thatë shumë i mirë për shëndetin