Pogaçe me forme luledielli nga Blerta Morina Gashi
Pogaçe me forme luledielli nga Blerta Morina Gashi

Pogaçe me forme luledielli nga Blerta Morina Gashi

Kuzhint.com

Perbersit per brumin;

  • 1 kile gram miell
  • ​1 luge te gjelles krype
  • 1 luge te mesme sheqer
  • ​2 paqeta me kfasac pastaj
  • ia qet pak tamel sa mu shkri kfasasi pastaj
  • ​Ja qet 4 vez

Bashkojm te gjitha perbersit e me siperm dhe formojm nje brum si ne foto;Tani e mbulojm me mi pecet te lagur edhe e Len me ardhe per 2 ore

Perbersit shtes;

  • 1 pako me gjalpe te shkrirper lyere te petave
  • te verdhe te vezes per lyerj siper
  • fara lule dielli dhe susam ose fara te ndrysme sipas deshires

Gatimi ;

Pasi te ket ardhur brumi mbi tavolin qesim pak mill sa mos me na u ngjit brumi, pastaj brumin e prejm ne5 pjes

brumin e prejm ne5

Tani I Bon 10 topa ne madhsi te njejt e nji me te madhe per ne mes dhe me pas i tollojm, I ban 5 kuleq nje rmbi nja i lyejm me gjalpe duke i vendosur siper njera tjetres

Tani I qesim ne tepsi dhe I prejm dhe i palosim si ne foto

I tallojm edhe 5 kulleq tjer duke i lyer me gjalp si me pare dhe tani e vendosim ne mesin e tepsis dhe i presim dhe i palosim si ne foto

Palosim si kjo pastaj ia vendosim edhe pjesen e fundit te brumit te ndare ne mes e lyejm me te verdhe te vezes siper dhe e dekorojm me fara susami dhe luledielliapo edhe me qfar te deshironi tjeter(shih foton)

Pasi te kemi perfundu e vendosim ne furre te parangrohur ne 200 grad qe te piqet per 40 minuta derisa te merre ngjyren e deshiruar.

Ju beft mire nese vertet e gatuani.

Shperndaje tek te tjeret nese te pelqen ida e gatimit.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  forme  luledielli  blerta  morina  gashi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Çaji pije e mirë për shëndetit ton
Pide turke nga Ledion Stars
Mengjesi i qëlluar përshpejton humbjen në peshë