Pogaçe me djathë
Pogaçe me djathë

Pogaçe me djathë

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • -1 kg mielle ose sipas
  • -2 Vezë
  • -1 Lugë gjelle sheqer
  • -1 Lugë gjelle kripë
  • -1dcl vaj
  • -2 Di-go maja(rharme buke)
  • -500ml (Qumësht Gjysma e gjysmë ujë)

Për mbushjen:

  • Djathë krem 300g
  • 1 bardhë veze
  • majë e kripë

Përgatitja:

Së pari, vendosin majan në qumësht të vakët me një lugë sheqer, një lugë miell dhe lem të behet si shkumë.

Në miell shtoni një lugë gjelle kripë, vezët, majan, vajin dhe qumshtin e nxehtë 500 ml (gjysmë qumësht dhe gjysmë ujë) dhe gatuajm brumin dhe e vënë atë në nje vend të nxehtë për tu dyfishua.

Kur brumi te jet dyfishuar, e vënë atë në tavolin, dhe nga kjo bëjm 28 topa (kuleq). dhe prap i vënë për të pushuar pak (rreth 20 min). 27 topa zhvillohet si si ne foto ndersa nje ne mes e vendosim si eshte Në çdo simite te shtrir e vënë një djathë të vogël dhe i bejm rrolr duke i vendosur dhe renditurë një tepsi No. 30 me leter per pjekje.

Rolle mbi rolle dhe pjesët e tyre në gjysmë ose diagonalisht.

Linja e parë shkon 22 Gjysma, domethënë pjesa ku ne kemi prerë shkon përgjatë pjesës buzë tepsije. rendi i dyte përgjatë të njëjtën gjysma e 18, të njëjtën pjesë të gërmuar duke i vënë rreth, por pak më të rënda në mesin e rrethit.

Në mes ajo shkon një top që qëndron dhe përfundimisht bien dakord rreth gjysma e 14 pjeseve te mbetura, lehtë i vendosimi lyejm me vez dhe fara sipas shijen duke i mbuluar dhe mbyllur me flet plastike qe te fryen për rreth 20 minuta.

Piqem në 200 gradë për rreth 40 min. (Në varësi të furrë). duke i vënë fletë metalike prej alumini, kurte jet pjekur pogaqa /domaci-recepti/


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krofne(petulla;lokuma) nga Izmir Linda Selami
Ëmbelsirë sfungjer
Pica me proshutë