Pogaçe alla bosnje me djathë feta
Pogaçe alla bosnje me djathë feta

Pogaçe alla bosnje me djathë feta

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Maja të freskët, 40 g Sheqer , 1 lugë gjelle kripë, 1 kg mielle, Qumësht 300ml, Uji 300ml, Vaj 50ml, 250gr margarinë, djathê feta per mbushje

Pregaditja e recetës :

Ne qumeshtin e ngrohet hedhim ujin e nexeht dhe shtojme sheqerin dhe majane fresket dhe e perziejm mire me tel kuzhine gradualisht shtojme miellin pastaj shtojme vajin dhe vazhdimisht e perziejm.

Pasi te nxihet brumi e prejme ne peta dhe bejem kuleq te vogel duke e lyer secilen me gjalp pasi te pushoje pak eshte e preferuar qe te pushoje ne frigorifer e largojme e thollojme dhe me nje gote te rrumbullaket ose cfar te deshirni forma i prisni petat nga brumi dhe mes petave shtrojme nga djathi feta dhe i rendisim ne nje tepsi me gjalp te lyer dhe i pjekim te lyera me nje te verdh veze siper ne tem. 200-220 grad.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  alla  bosnje  djath  feta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte tembushura
Embelsire me bajame dhe çokolatë
Krepa me fruta të ndryshme