Pite te mbushura me mishe
Pite te mbushura me mishe

Pite te mbushura me mishe

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 gram miell ose sipas nevojes, 300 ml uje, 15 gram majakripë, piper i kuqe, 4 lugë vaj, 200 gram spinaqte grir dhe te fergyar, 200 gram mish i bluar , 2-3 qep sipas deshires, hudhra dhe melmesa

Pregaditja e recetës :

Vendosim miellin në një sipërfaqe të punës dhe e bëjmë një vrimë në qendër. pastaj e tretim majan në një gotë me pak ujë të ngrohtë dhe pak në miell dhe fillojmë të gatuamj duke shtuar vaj dhe kripë dhe ujin e ngroht në fund. qe te behet një brum i butë dhe elastik.

Lem qe të rritet brumi i mbuluar me një peshqir, derisa te jet dyfishuar në vëllim

Kur brumë është rritur, marrim dhe endajm 5-6 topa, ku me një okllagi, e shtrijm qdo kulaq ne një formë të rrumbullakët.

Pastaj vendosim ne qendrën e shtrir masen me mishin e bluar dhe spinaq dhe e mbeshtjellim duke ia dhene formen e një gjysem hëne dhe atë mbeshtjellim duke ia shtypur rrethin me një pirun ose me dor për të parandaluar mbushjen qe te del gjatë gatimit.

Tani derdhim vaj në tigan dhe e vënë atë në zjarr qe te nxehet mirë.

Kur sipërfaqja është e nxehtë, hedhim peten (por së pari i lyejn me pak vaj) dhei kaverdisim për 5 | 6 minuta te mbuluar me një kapak duke qenë të kujdesshëm për të mos i djegur. pastaj të kthehet në anen tjeter edhe per 5-6 minuta ku dhe gatimi juaj është gati për t'u shijuar dhe servu ne pjat ( per proceduren e pregaditjes shikone foton).


Fjalet kyqe : brumera  pite  mbushura  mishe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Paçë e shijshme nga Drita Shefketi
Bohçe me mishe të bluar
Ajrokrem të shtëpisë