Pite me speca dhe djathë
Pite me speca dhe djathë

Pite me speca dhe djathë

Kuzhint.com

Perbersitper peten :

300 g mielle,

1 majë e kripës,

gjalpë ftohtë 100g,

1 vezë (rrahur),

pak ujë akull-ftohtë

Pregaditja :

Shtoni miell dhe një majë te kripës në një tas dhe gjalpëte prer ne copadhe me majë të gishtave tuaj miellin e gatuajm derisa përzierja te jet bere tersishe mire.

Tani ngadal ia shtojm vezën dhe gradualisht shtojm ujë akull të ftohtë për të bashku brumin dhe per ta marr nje formë të një top dhe duke e mbyllë në foli plastike dhe e leme të paktën 15 minuta me push ne frigorifer.

Pastaj marrim nje tepsi (28 cm) dhe e vendosim peten e tolluar mbi atë, dhe duke e shpuar peten me një pirun, në mënyrë që ajri të mund të shpëtojnë dhe nuk ka flluska të formuar.

Rreth 15 minuta në 160 C e vendosim ne furre per pjekje.

Pastaj e hekim nga furra.

Perbersit per mbushje:

2-3 speca të kuq apo portokalli,

1 qepë,

2 karafil hudhër,

300g djathë feta,

1 grusht ulli te zi,

1 grusht trumzë(tymjan)te thate,

krem ajke 300ml,

4 vezë,

vaj ulliri për fergim,

kripë, piper i zi,

piper i kuq, erëza sipas shijes.

Pergaditja :

Te gjitha perimet (specat, qepen, hudhren, ) i pastrojm dhe i presim ne feta te holla per se gjati dhe i fergojm ne nje tigan ku me par kemi qite vaj ulliri dhe i fergojn pa i djegur derisa te zbuten atopastaj i shtojm pipernat, trumzen dhe kripen sipas shijespastaj i largojm nga zjarri, djathin dhe ullit i prejm në gjysmëm kube, pastaj rrahim vezët dhe i përziejm me krem ajke me kripë, piper i kuq dhe erëza sipas shijes.

Tani marrim tepsin me peten qe me par e kemi pjekur dhe e mbushim me: së pari, qesim masen me perime dhe e rrafshojm dhe siper ia qesim djathin dhe ullinj e prera ne kube pastaj hedhim kremin dhe vezët mbi të dhee spërkatimm sipërfaqen me disa gjethe trumzë.

Vendosim në furrë në 180 C qe tepiqet për rreth 30-35 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  pite  speca  djathe  feta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsirë  e shpejtë
 Gjellë me dy lloje patatesh dhe kofsha pule
Tatli me form gjethi