Pite me qepë ,djathë (gjizë) dhe spinaqë
Pite me qepë ,djathë (gjizë) dhe spinaqë

Pite me qepë ,djathë (gjizë) dhe spinaqë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Miell sipas nevojes, 300 ml uje te vaket. , 1 lug vaj,, pak kripe dhe , nje lug pluhur per fryrje, , Per mbushje , qepe te reja. , spinaq dhe, gjize.

Pregaditja e recetës :

Gatuajm brumin me uje te vaket. 1 lug vaj, pak kripe dhe nje lug pluhur per fryrje e mbulojm dhe e lem te pushoj deri sa te pregaditim perbersit per mbushje sipas deshires ose siq e shihni ne foto qepe te reja. spinaq dhe gjize.

Pestaj marrim brumin dhe e ndajm ne 3 pjes ; se pari bejm nje pet te holl e vendosim ne tepsi te lyer me gjalp siper ia hedhim masen me qepe djathe, vez dhe spinaq e rrafshojm mire.

Siper ia vendosim edhe nje pet tjeter por tani te prera ne trekendsha jo deri ne fund.

Per ta marr formen e deshiruar ia vendosim ne fund me rend rrathet e prera nga nje pet tjeter (shih foten per detaje )e lyejm me gjalp siper dhe e pjekim ne temperatur 200 grad deri sa te merre ngjyren e deshiruar.

Ju beft mire!

Sa Like i meriton kjo ide!!!!


Fjalet kyqe : brumera  pite  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle të ëmbëla
Torte me fanta,schmand,puding dhe mandarina
Jaffa biskota shtëpiake