Pite me preshë dhe gjizë
Pite me preshë dhe gjizë

Pite me preshë dhe gjizë

Kuzhint.com

Perberesit per ti sperkatur petet jane keta:

*700 ml Qumesht,

*220 ml Vaj,

*250 gr Jogurt,

*Keta te gjithe perberes i hedhim ne nje ene te thelle dhe i rrahim me tel kuzhine.

Per mbushjen na duhen:

*300 gr djathe,

*800 gr preshe,

Pregaditja;

Preshte i pastrojme dhe i presim imet ne copa shume te vogla pastaj i fergojme ne tigan deri sa te largohet e gjithe uji qe ndodhet ne tigan dhe ne fund i hedhim krip dhe piper dhe i bashkojm me gjiyen e kulluar mire dukei perzier se bashku.

Na duhet nje tepsi me permasa 26 x26 cm si dhe 2 pako peta te gateshme nga 500 gr per pako.

Ne fillim i renditim 2 petat dhe i sperkatim me masen e pregaditur me pare, i hedhim edhe masen me preshe dhe gjize mbi te cilen duhet ta mbushim edhe ta vendosim petat tjera te cilat duhet te sperkaten me masen e pregaditur me pare e dhe i japim formen si ne foto.

e lyejm me gjalpe dhe e fusim qe te pjeket ne furre ne temperatur 220 Grad.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  pite  preshe  gjize  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe te mbushura me djathe
Trileçe  nga një fanse
Petulla me mjaltë