Pite me pete te gateshme
Pite me pete te gateshme

Pite me pete te gateshme

Kuzhint.com

Perberesit per ti sperkatur petet jane keta: 4 Veze 700 ml Qumesht 220 ml Vaj 250 gr Jogurt Keta perberes i hedhim ne nje ene te thelle dhe i rrahim me tel kuzhine. Per mbushjen na duhen: 300 gr djathe 800 gr spinaq Pregaditja; Spinaqin e pastrojme dhe epresim imet.

Marrim edhe nje qepe te madhe e presim ne copa shume te vogla pastaj se bashku me spinaqin e fergojme ne tigan deri sa te largohet i gjithe uji qe ndodhet ne tigan dhe ne fund i hedhim krip dhe piper. Na duhet nje tepsi me permasa 40x26 cm si dhe 2 pako peta te gateshme nga 500 gr per pako. Ne fillim i renditim petat dhe i sperkatim me masen e pregaditur me pare, i hedhim edhe djathe te coptuar mbi te cilen duhet ta mbushimter siperfaqen, po ashtu edhe me spinaq. para se ta vendosim petat tjera te cilat duhet ta sperkaten me masen e pregaditur me pare. Te pjeket ne furre ne temperatur 220 Grad. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  pite  pete  gateshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe e sapo gatuar nga ne
Pispilit (pite)me spinaq dhe presh
Mishë pule me rizoto dhe brokoli