Pite me peta bakllaves
Pite me peta bakllaves

Pite me peta bakllaves

Kuzhint.com

Perbersit

1 pako peta bakllavas te gatshme,

2 gota qumësht,

1 filxhan vaj,

1 pako e pluhur pjekje,

500 gr. djathë i bardhë,

1 majë majdanoz, 5 vezë,

1 lugë çaji piper i zi.

PËRGATITJA: Marrim vezet, qumeshtin, vajin piperin e zi dhe pluhurin per pjekje i perziejm ne nje vend dhe ne anen tjeter marrim petat e holla e lyejm tepsin katrore me gjalp dhe i shtrijm 2 pete njera siper tjetres duke e lyer me brushe nga perberja e perzier me vezhe dhe hedhim me dore nga djathi i bardhe i troshitur dhe ekshtu vahdojme deri en mbarimin e petve.

Ne funde tere perberjn e mbetur ia hedhim siper pites te prer ne kocka njelloj sikurse ne foto, sipas deshires mund ti hedhim susam dhe copa te gjalpit/ Piqet ne tem 180 grad per 40 min.


Fjalet kyqe : brumera  pite  peta  bakllaves  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle  me nutela   ne formën e lules
Kek ne forme topthi (mufinsa)te lyera me cokolate
Vetitë sheruse të misrit