Pite me mish të grirë
Pite me mish të grirë

Pite me mish të grirë

Kuzhint.com

Përbërësit për këtë recetë:

12 kg mish i grirë,

1 filxhan i madh kos,

1 filxhan kafeje vaj,

pluhur ëmbëlsirash,

1 lugë kripë,

Përgatitja:

Përgatisim brumin dhe e lëmë 30 minuta të pushojë.

Gjatë kësaj kohe mishin e grirë dhe qepët e grira i skuqim derisa të bëhen.

Pasi brumi është gati e ndajmë në dy pjesë.

Njërën pjesë e hapin si petë, derisa trashësia të shkojë 1 cm.

I presim në formë rrumbullake, i fusim mish dhe i palosim në mes, i puthitim mirë anët dhe i skuqim në vaj si petullat.

Të njëjtën gjë bëjmë edhe me pjesën e dytë të brumit.


Fjalet kyqe : brumera  pite  mish  grire  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kepurdha te mbushura
Brusketa me karkaleca
Këndella të mira me kumbulla