Pite me hithra nga Bardhe Buçaj
Pite me hithra nga Bardhe Buçaj

Pite me hithra nga Bardhe Buçaj

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1.5 kg mielle, hithera sa mè shumè, ajkè (pavllak), krip gjalpe dhe vaj.

Pregaditja e recetës :

Sè pari i lajm hitherat dhe I ngrim, ia qesim kripen dhe I lem qe tè kullohen miré me krip.

Marrim miellin dhe ja qesim 2 lugè tè mesme krip dhe e gatuajm brumin me ujè tè vakèt, e ngjeshim mirè dhe e lemè brumin qe te pushoj gjysèm ore.

Shkrijmè gjysmen e gjalpit dhe ia qesim vajin dhe I nxejmè mirè, pastaj marrim brumin dhe prap e ngjeshim me mielle mirè dhe e ndajmè nè toptha tè vegjèl.

Topthat duhet ti ndajmè 20 per peten e poshtme tè tepsisè dhe 20 per peten siper mases me hithera.

Hapim topthat me otellagi dhe pastaj I lyejmè me yndyrè, edhe tepsin e lyejmè me gjalpè hapim topthat mirè dhe pèr njè pete I qesim ka 4 kuleq duke I lyer me yndyrè.

Hapim mirè peten nè tepsi dhe ia qesim hithrat, ku hitherave ju qesim ajken dhe I perziejm mirè, hapim hitherat mirè nè tere peten ne tepsi ia qesim pakè gjalpè me vajè tè nxehtè, pastaj ia qesim petat tjera siper hithrave dhe I lyejm nga pak me yndyrè deri sa tè renditen mirè petat krejtè dhe nè fund e lyejmè piten me yndyrè.

E nxehhim furren mirè dhe e pjekim nè temperaturè 250 gradè deri sa tè merre nje ngjyrè ari si ne foto.


Fjalet kyqe : brumera  pite  hithra  bardhe  buqaj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me mielle misri
Midhje të fërguara
Joghurt-Cheesecake me arra indiane dhe hurma