Pite luledielli me spinaq
Pite luledielli me spinaq

Pite luledielli me spinaq

Kuzhint.com

Perbersit: 50o gr miell (pa probleme) 90 ml vaj ulliri 200 mlVerë e bardhë 2 luge qaji kripë gjysma e pecives Mbushja: 350 gr spinaq i gatuar 35o gr djathë apo gjize 1 vezë 10o gr të djathë integruar 1 lugë gjelle bukëe bluar kripë dhe piper 1 vezë rrahur (per lyerje) dhe susam Pergaditja; Ne fillim pastrijm spinaqin dhe e kullojm. Ne nje enete thelle qesim miellin dhe e përziejm ngadalë duke shtuar vajin pastaj shtojm verën derisa ta bejm nje brum te ngjeshur.

Ndajnë atë në dy pjesë dhe i lejm të pushoj te mbuluar derisa te bejm përgatitjen per mbushje. Ne nje ene tjeter qesim pinaqin me djathë ose gjiza shtoni vezë, kripë dhe piper dhe pastaj djathin e integruar dhe i perzien të gjithë përbërësit mirë. Hapim dy gjysmat e brumit në të dy format e diametër rrethore prej rreth 30 cm.

Në një tepsi vëm letër pjekje dhe mbi rte qesin nje sasi te vogël thermia buke Vëm peten e pare dhe mbi te qesim pjesën e parë të mbushjes (për të formuar një rrethe i vogël).

Pas rrethit të shënuar fillojnë të qesim edher pjesën tjetër të mbushjes dhe e mbulojm me peten tjeter te brumit.

Shtyp mjedis in me nje tas, dhe rrethin e shtypim me një pirun.

Hikim tasin nga mesi i i pites, ku eshte bërë një rreth ne brendësi.

Pastaj me një thikë të mprehtë nga ana e jashtme e prejm rreth brumë te mbushur me një gjerësi prej 3 cm. dhe i rrotullojm si ne foto.

Ne fund e lyejm me vezë dhe i hedhim fara sisam duke e vënë në një furrë tenxehte në një temperaturë prej 180 C dhe piqem 30 minuta ose derisa te skuqet. Per ta pasur sa me te kjart ateher gjithmon orientohuni me foto!! Ju beft mire!!!


Fjalet kyqe : brumera  pite  luledielli  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me çokolate dhe kokos
KIFLE ME FORMA  TE NDRYSHME
 Biskota me miellë kokosi