Pite e shpejt dhe e shishme
Pite e shpejt dhe e shishme

Pite e shpejt dhe e shishme

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

200 g mielle, 100 g Gjalpë, 1 majë kripë, 70 ml ujë, 100 g suxhuke ose mish të tjera, 100 g proshutë, 100 g tranguj turshi, 4 vezë, 1 dl salcë kosi

Pregaditja e recetës :

Ne fillim turshit dhe mishrat i prejmë në kube. mundet edhe në feta të vogla.

Në nje ene e qesim miellin shtojm kripë, dhe gjalpë të prer ne kube pastaj me duar e gatuajm derisa ta tretim gjalpin pastaj shtojm edhe ujin dhe prap e gatuajm derisa ta formojm një brumë te deshirua dhe pastaj e lem pak qe te pushoj.

Brumin e pergaditur e shtrijm me duar ne nje tepsi te rrumbullaket me (diametër 26 cm), dhe pastaj e shpojm ne ter siperfaqen me nje pirun si ne foto.

Pasi ta kemi shpuar peten siper ia vendosim trangujt turshi dhe mishrat e prera me par ne kube ne ter siperfaqen e petes (shih foton)

Marrim nje pjat te thelle dhe ne te i qesim vezët dhe e salcën e kosit ku i perziejm me pirun ose me tel kuzhine qe te bashkohen mire dhe pastaj kete mase e derdhim siper ne tepsi dhe me pas e vendosim ne furre te parangrohur në 200-220 gradë grad C per 15-20 minuta per ta pjekur deri sa te merr nje ngjyre te bukur siper.

Nese vertet e gatuani ateher ju beft mire!!coolinarika.


Fjalet kyqe : brumera  pite  shpejt  shishme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha me fik dhe arra
Pinxhurë me speca djegës
Torte milingone