Pite e kallamojt (gatuar nga www.tegatuajm.com)
Pite e kallamojt (gatuar nga www.tegatuajm.com)

Pite e kallamojt (gatuar nga www.tegatuajm.com)

Kuzhint.com

Perbersit per 4 persona:500 gr miell400 ml kos100 ml schmandVajKripUje te vluarPer mbushjen: 250 gr spinaq, 1 qep, 200 ml kos, 1 luge gjelles miell misri pak krip. Pergaditja: marrim gjysen e miellit e hedhim ne nje ene i hedhim krip dhe e pervlojme me uje te vluar dhe kete mas e shtrime ne nje tespi te rrafshet pasi ta rrafshojme mire me duar pergadisim hargjin me spanq dhe qep i hedhim kos krip dhe 1 lug miell masen e perzier e hedhim ne tepsi, pastaj e mbulojm me miell deri sa hargji te mos shifet dhe siper ia hedhim kosin dhe chmandin me krip dhe ne fund i hedhim vaj

E pjekim ne tem 200 grad per 45 min ose me shume.


Fjalet kyqe : brumera  pite  kallamojt  gatuar  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Ëmbëlsirë e lëngshme me çokollatë
Biskota amerikane me çokollatë
Krem mascarpone me çokollatë