Pite e kallamojt gatuar nga tegatuajm
Pite e kallamojt gatuar nga tegatuajm

Pite e kallamojt gatuar nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit per 4 persona:

500 gr miell,

100 ml schmand,

Uje te vluar.

Per mbushjen:

250 gr spinaq,

1 qep, 200 ml kos,

1 luge gjelles miell misri pak krip.

Pergaditja:

Marrim gjysen e miellit e hedhim ne nje ene i hedhim krip dhe e pervlojme me uje te vluar dhe kete mas e shtrime ne nje tespi te rrafshet pasi ta rrafshojme mire me duar pergadisim hargjin me spanq dhe qep i hedhim kos krip dhe 1 lug miell masen e perzier e hedhim ne tepsi, pastaj e mbulojm me miell deri sa hargji te mos shifet dhe siper ia hedhim kosin dhe chmandin me krip dhe ne fund i hedhim vaj.

E pjekim ne tem 200 grad per 45 min ose me shume.


Fjalet kyqe : brumera  pite  kallamojt  gatuar  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Buke misri
Torte e but me çokolladë
Djathe ne kushtet e shtepis nga Lulja La