Pitalka të përgaditura  nga -- Totjana nga zvicra
Pitalka të përgaditura nga -- Totjana nga zvicra

Pitalka të përgaditura nga -- Totjana nga zvicra

Kuzhint.com

Receta e përgaditura nga -- Totjana nga zvicra

Përbersit : 500 gr millë, 1lugë krypë, 1 paqet maja, 1 lugë sheqerë, pak vaj

Përbersit shtesë : 1 pako gjizë, 3 vezë, krypë sugjuk dhe pak vaj.

Përgaditja : Në ne enë i qesim të gjithë përbërsit dhe e formojm një brumë të ngjeshur dhe e lëmë që të dyfishohet si bukën me ardhë pastaj e ndajm ne kuleq te barabart i shtrijm si ne foto dhe ia qesim siper masen e përgaditur me gjizë.

Përgaditja e masës me gjizë : Përziejm gjizen me vezet, krypë dhe pak vaj dheia qesim ne mes te pitalkave duke ia rendit edhe disa copa sugjukë siper pastaj e i lyejm rethin e pitalkave me një te kuqë të ves, pak faratë zeza per mbi dhe i pjekim ne temperatur 200 grad.

Ju beft mirë!


Fjalet kyqe : pitalka  pergaditura  totjana  zvicra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Pogaqe e shpejte (sherbehet me caj)
Pancakes kungulle( Frittelle di Zucca)
Lëngu që shëron kollën me shpejtësinë e vetëtimës