Pitalka për iftar
Pitalka për iftar

Pitalka për iftar

Kuzhint.com

Per 8 pitalka:

500 gr Miell

1 Lugë e gjelles kripë,

1 Lugë e gjelles sheqer,

1 Lugë e gjelles vaj,

10 gr aditiv per brumin ( pluhur ),

Edhe ujë të vokt 400 ml.

Te gjitha i perzin ne nje ene, formon brumin edhe e le me ardh s‘pari 15 min.

Pastaj e ngjesh 8 sekonda, prap e le 15min.

Edhe njehere e ngjesh 8 sekonda dhe kesaj radhe e le 30min.

Duart i lyen pak me vaj, qe mos me tu ngjit brumi duarve.

Pastaj e merr brumin e ndan ne 8 pjese te barabarta, i formon pitalkat dhe i le 10 minuta me pushu.

Ne fund i lyen pak me kos dhe ia hedh siper disa fara te zeza.

Te pjeken ne furre 15 min.

Furra duhet te jete e ngrohur mire.


Fjalet kyqe : brumera  pitalka  ramazani  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gështenjat, super të shëndetshme
Patate  në furrë  me pana
Speca lule ose somborka turshi