Pilaf turk me mish qengji
Pilaf turk me mish qengji

Pilaf turk me mish qengji

Kuzhint.com

Perberesit: 700 gr Mish qengji (nga shpatulla) 2 Qepe 2 Thelpi hudhre 1 Spec i kuqe 5-6 Luge gjelle vaj Krip Piper Pak safran 1 Luge qaji piper i kuqe 1 Luge qaji kanell 2-3 Luge gjelle salce domatesh 750 gr Leng supe perimesh 200 gr Presh 100 gr Karrota 200 gr Oriz per pilaf 200 gr Cherry domate 4 Luge qaji ajke Pergaditja: Pastrojme mishin dhe e presim ne copa katrore.

Qepes dhe hudhres ia heqim levoren dhe i presim ne katrore te vegjel.

Specin e presim pergjysem ia largojme farat dhe e presim ne kube.

Hedhim vajin ne nje tigan te madhe dhe e pjekim mishin.

Pasi te pjeket ia hedhim qepet dhe hudhren i lem pak te pjeket dhe ne fund ia hedhim erezat kripen, piperin safrani, piperin e kuq dhe kanellen.

E lem te zihet per 40 minuta.

Preshin dhe karrorat i pastrojme ua heqim levoren.

Preshin e presim ne rrath ndersa karrora i presim ne copa 1 cm. 20 minuta para pjekjes se mishit ia hedhim orizin, oreshin dhe karroten dhe i lem edhe 20 minuta te zihen se bashku me mishin.

Ia hedhim edhe domatet dhe e provojme edhe njehere per kripen dhe ia hedhim ajken. Burimi: www. lecker. de Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  pilaf  turk  mish  qengji  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pija çudibërëse me shafranin e Indisë
Xhenxhefili si perbers dhe vetit  e tij
Kofneve (petulla) te mbushura me djathe dhe spinaqe