Pilaf me mishë  pule nga Harisa Rexhepi
Pilaf me mishë pule nga Harisa Rexhepi

Pilaf me mishë pule nga Harisa Rexhepi

Kuzhint.com

Sendet qe nevoiten :

2 filgjana oriz,

2karrota,

pak magdanoz,

pak hudhër,

1 lug e supes krem sup e mishit te bardh,

veget, kripë,

1 kg mish pule,

1 hoplla jo e embel por nga ajo per gatim te gjellave, 1 krem sup e kepurdhes.

Pergaditja e orizit: qesim ne nje en pak vaj pak gjal e shkrijm pak veget sipas deshires po ashtu edhe krip e qesim ujin dhe e lem te velon orizin e lem ne uj te pushoj 1 or para se ta ziejm kur uji te vlon orizit ja hjekim ujin e ftoft dhe e hudhim ne ujin qe osht duke vluar me melmesa i qesim karroten hudren magdanosin ne oriz dhe e nalim temperaturen e lejm te veloj shum ngadal.

Dhe ne fund 1 lug krem sup te mishit e perziejm me uj ja qesim orizit e len deri sa te tretet Pergaditja mishit : e prejm mishim pak ne copa te medha e qesim e ziejm mir me krip pasi qe te zihet e hjekim nga zjari e derdhim ujin dhe me nje pirun e ndajm mishin si ne foto mishi duhet te behet fije fije te holla e qesim ne nje en per gatim pasktaj i shtojm nje krem sup te kepurdhes bashk me nje hoplla krem dhe pak veget permbi dhe e shtim ne furr e pjekim me temperatur te lart deri sa te skuqet pak permbi nuk bon me lon mishin me ju tret i gjith kremi.

Faleminderit Harisa Rexhepi


Fjalet kyqe : gjellera  pilaf  mish  pule  recet  harisa  rexhepi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Paçë me peta të bakllavës
Tave Elbasani
Kek me kos dhe kakao