Pilaf me karota dhe salmon
Pilaf me karota dhe salmon

Pilaf me karota dhe salmon

Kuzhint.com

Gatuani një pilaf dhe salmon ndryshe nga herat tjera.

Ju bëftë mirë! Përbërsit: *200 gr salmon *2 gota të ujit oriz *3 karota të mesme *Gjysëm gote e cajit vaj *50 gr. gjaplë *3 gota të ujit ujë *Kripë sipas dëshirës *Perime te ziera per servimin e pjates Përgatitja: Se pari pastrojmë karotat dhe i prejmë në katrorka të vogla. Marrim salmonin e marinojm me melmesa te ndryshme dhe ne je tigan e kuaverdisim ne temperatur jo shume te lart duke ia dhene nje ngjyre si ne foto Hedhim në tigan ku kemi vene vajin dhe kavërdisim karotat për disa minuta në temperaturë mesatare.

Pastaj, shtojmë gjalpin, kur të jetë shkrirë gjalpi shtojmë orizin dhe kavërdisim 2-3 minuta duke përzier vazhdimisht dhe në fund shtojmë ujin e nxehtë (uji duhet te jete duke valuar para se t’ia hedhim orizit) dhe shtojmë kripën. Mbulojmë tiganin dhe e lëmë ashtu për 5-6 minuta. E servojmë si ne foto ose sipas dëshirës.


Fjalet kyqe : gjellera  pilaf  karota  salmon  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kanelone
Krem karamel
Të ngrënit shumë shpejt na shkuron jetën