Pilaf me karkaleca
Pilaf me karkaleca

Pilaf me karkaleca

Kuzhint.com

Perberesit per 4 porcione:

500 gr Karkaleca deti (te fresketa ose te ngrira),

1 Spec i kuqë,

2 Thelbinj hudhre,

2 cm Xhenxhefil,

3 Luge gjelle vaj,

300 gr Oriz,

200 gr Bishtaja,

1-2 Luge gjelle Salc soja e bardhe,

Pergaditja:

Specin, xhenxhefilin dhe hudhren e presim ne copa te imeta.

Pastaj i hedhim ne nje ene te thelle duke ia shtuar vajin dhe karkalecat e fresketa (nese vendosni per karkalecat e ngrire atehere lejeni njehere te shkrihen).

I perzijme perberesit pastaj e vendosim enen ne frigorifer per 30 minuta per tu marinuar karkalecat.

Hedhim orizin dhe 600ml uje ne nje tenxhere.

I shtojme krip dhe e vendosim mbi zjarre qe te zihet orizi per 30minuta.

Bishtajat i pastrojme dhe i ziejme ne uje te valuar per 3-5 minuta.

Pastaj i kullojme dhe i shpelajme me uje te ftohet.

Vendosim tiganin mbi zjarre pastaj e hedhim komplet masen me karkaleca qe kemi pergaditur me heret dhe e lem qe te piqen karkalecat 2-4 minuta dhe ne fund ia shtojme bishtajat dhe 1-2 luge gjelle salce soja.

Te servohet orizi i zier ne pjate duke ia hedhur siper masen e pergaditur me karkaleca dhe bishtaja si dhe pak gjethe majdanozi ose korianda.

Pergaditur nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  pilaf  karkaleca  deti  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallata caprese
Embelsire me gjeme kumbulle
Nje metod efektive per largimin e striave