Pija çudibërëse me shafranin e Indisë
Pija çudibërëse me shafranin e Indisë

Pija çudibërëse me shafranin e Indisë

Kuzhint.com

Qumështi i Artë është një pije e shijshme dhe tepër e shëndetshme, të mirat e së cilës janë të pafundme. Është veçanërisht e përshtatshme për konsum në mbrëmje.

Përbërësi kryesor në këtë recetë është turmerik (shafran i Indisë) i cili ka veti antioksidante, anti-inflamatore dhe anti kancerogjene.

I kombinuar me piper vetit kuruese të turmerikut rriten në mënyrë të konsiderueshme

Përparësi të tjera:

Forcon sistemin imunitar,

Anti kancerogjen,

Ndihmon tretjen e ushqimit,

Pastron mëlçinë,

Rregullon metabolizmin,

Normalizon tensionin e lartë të gjakut,

Përmirëson shëndetin e trurit dhe forcon kujtesën,

Efektive në probleme të ndryshme të lëkurës,

Zvogëlon trigliceridet,

Antioksidant, antiseptik, analgjetik.

Si përgatitet Qumështi i Artë?

Ka disa mënyra përgatitjeje, por ne do t’ju sugjerojmë atë më të thjeshtën.

Përbërësit për 1 person:

1 filxhan qumësht,

1 lugë (gjelle) turmerik pluhur,

1lugë (e vogël) piper pluhur,

1 lugë (gjelle) mjaltë,

1lugë (gjelle) vaj kokosi,

1lugë (gjelle) kanellë pluhur,

Përgatitja:

Ngrohni qumështin në nxehtësi mesatare.

Shtoni të gjithë përbërësit dhe përziejini vazhdimisht, por jo deri në vlim.

Kullojeni, shtoni mjaltin dhe shijojeni.

Shënim: Qumështi preferohet vegjetal qumësht bajame, kokosi, etj.

Me shtimin e piperit të zi në enën ku ndodhet turmerik, rritet aftësia përthithëse e trupit deri në 2000%.


Fjalet kyqe : embelsira  pija  qudiberese  shafranin  indise  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bateritë mund të vrasin fëmijën tuaj brenda disa orëve
Tavë me kunguj dhe salcë me mozzarella
Makarona (pasta) me djathë ne furrë