Pide turke vegjetariane
Pide turke vegjetariane

Pide turke vegjetariane

Kuzhint.com

Perberesit:

 • 20 gr Kvasac (maja)
 • 125 ml Uje i vaket
 • 300 gr Miell
 • 2 Luge gjelle vaj ulliri
 • 1 Luge qaji krip
 • 2 Luge gjelle uje

Per hargjin mbrenda nevojiten

 • sos domatesh
 • kepurdha shampioni
 • miser ne konzerv
 • qep
 • karrot
 • brokoli
 • dhe kaqkavall

Bashkojme miellin me kripen.

Bejme nje vrime ne mes.

Kvasacin e perzim me 2 luge gjelle uje te vaket e mbulojme me leck kuzhine dhe e lem 15-20 minuta te pushoje.

Pastaj ia shtojme Ujin e vaket dhe vajin dhe e hedhim te mielli duke e ngjeshur me duar deri sa te behet nje brum i lemuar (te ngjeshet brumi gjate).

Brumit i japim formen e nje topi e sperkasim me pak miell dhe e mbulojme me leck kuzhine dhe e lem ne temperatur dhome per ta arritur dyfishin e mases qe ka.

Para se te filloni me pergaditjen e pices se pari mos harroni qe duhet ta ngjeshni edhe njehere brumin pastaj te filloni me proceduren vijuese te gatimit, pastaj ia japim formen si ne foto duke e lyer ne fillim me sos domatesh dhe duke e mbushur me perbersit e me siper te grira sipas deshires dhe ne fund iahedhim siper edhe djathih kaqkanall ne rende.

Pica duhet te pjeket ne temperatur 220 Grad per 20-25 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  pite  turke  vegjetariane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bajamet rrisin nivelin e vitaminës E dhe ulin kolesterolin
Mask me mjalt per rrudha
Sterilizimi i kavanozëve dhe vazove