Pide  te mbushura me mishe
Pide te mbushura me mishe

Pide te mbushura me mishe

Kuzhint.com

Pide te gatuara nga Kaltrina Berisha.

  • 2 ve
  • 1 got qumsht i vaekt
  • gjysem gote vaj
  • 1lug e mesme kryp
  • 1lug e mesme sheqer
  • 1pluhur peciv dhe
  • mille sipas nevojes
  • ​Prej erzave i qesim qit; biber te kuq, të zi, kryp
  • djath kaqkavalle

Gatimi;

Nga perbersit e me siperm formojm brumin dhe pastaj e lem qe të pushoj gjysem ore ne nje vend te nxeht,

Pası te pushon i formojm kuleqt (une i kam formu 8 kuleq ) i kame tallu dhe mbrenda i kam mbushe me : 1qepe, 2 domate qe i kam perzier në blender dhe pastaj i qet mishe te bluar kaqkavalle dhe erza duke i perzir mire dhe i mbush pidet i renditim ne tepsi dhe i pjekim ne 200 grad

Kur pjeken pidet siper i lyejm me margarin ose gjalpe


Fjalet kyqe : brumera  pide  mbushura  mishe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Arrëmyshk ose arrë muskat ang (nutmeg) lat(myristica)
10 mënyra që kikirikët i bëjnë mirë dietës
Biskota (keksa) me pudinge