Pide të mbushura me mishë
Pide të mbushura me mishë

Pide të mbushura me mishë

Kuzhint.com

Pide te gatuara nga Kaltrina Berisha.

Përbërsit:

1 got qumsht i vakët,

gjysem gote vaj,

1lugë e mesme kryp,

1lugë e mesme sheqer,

1pluhur peciv dhe,

mille sipas nevojes​.

Prej erzave i qesim:

biber te kuq,

djath kaqkavalle:

Nga perbersit e me siperm formojm brumin dhe pastaj e lem qe të pushoj gjysem ore ne nje vend te nxeht,

Pası te pushon i formojm kuleqt (une i kam formu 8 kuleq ) i kame tallu dhe mbrenda i kam mbushe me : 1qepe, 2 domate qe i kam perzier në blender dhe pastaj i qet mishe te bluar kaqkavalle dhe erza duke i perzir mire dhe i mbush pidet i renditim ne tepsi dhe i pjekim ne 200 grad

Kur pjeken pidet siper i lyejm me margarin ose gjalpe


Fjalet kyqe : brumera  pide  mbushura  mishe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Vetite e domateve?
Uiski tortë
Torte  e shpejt me puding