Pice e vecant
Pice e vecant

Pice e vecant

Kuzhint.com

Perbersit per brumin: 1 filxhan (250 ml) ujë të nxehtë 2 maja thatë e 1 pakos 1 lugë gjelle mjaltë ose sheqer 2 luge cajit kripë 2 lugë vaj ulliri 3 gota miell Per mbushje 2 lugë gjalpë i shkrirë 2 hudhër tecopëtuara imët 200 gr lloj djathi ose kashkavall 120 g mocarela integruar Pergaditja: Në një tas të madh përzierje majen, mjaltë / sheqer dhe ujë të nxehtë.

Mix mirë dhe lëmë për 10-15 minuta te pushoje që maja te fryhet.

Pastaj shtoni kripë, vaj dhe gjysmë miell dhe përzierje tërësisht të gjithë. Pasi të keni ndërhyrë gjysmën e miellit, pjesa tjetër Plotësoj pjesë-pjesë deri në brumë te dëshiruar.

Kur ju bëni një brumë të tillë, gatuaj atë për rreth gjashtë minuta, kjo është shumë e rëndësishme që të mos kaloni këtë pjesë pa e ngjeshur mire brumin.. Kur ju gatuni si duhet ateher e mbeshtjellni me nje qese te kuzhines dhe e leni te pushoj 1-2 ore dhe pas kesaj brumin e tholloni me nje pic dhe siper e sperkasni me gjalpe e vendosni ne leter kuzhine ne nje tepsi te madhe dhe sier ia hedhni kashkavallin dhe hudhrat e coptuara ndersa djathin mocarella e coptojme me thike dhe ia hedhim siper duke i hedhur edhe pak krip, pica eshte gati. Ju befte mrie...


Fjalet kyqe : brumera  pice  vecant  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishë qengji dhe salate mikse nga TeGatuajm
Torte me neskafe
Tortë ‘Reform’