Pica të vogla me spinaq
Pica të vogla me spinaq

Pica të vogla me spinaq

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg miell tip 400,

Qumësht 1/2 l, 1 kub maja të freskët,

Sheqer 1 lugë çaji, 2 luge kripë,

Pluhur pjekje 1, 1 vezë për lyrje.

Per mbushje, 300 gram djathë, spinaq i zier pak, 150g sallam e copëtuar

Pregaditja e recetës:

Hedhimt e gjithe perbersit e thate ne nje ene dhe vajin dhe qumeshtin i bahskojem dhe ulim brumin deri sa te formohet mire dhe eleme qe te bymehet per 40 min.

Ne anen tjeter pergadisim mbushjen.

Prejm spinaqin dhe e kaverdisim pak me krip dhe copa sallamit ne fund ia hedhim edhe djathin e coptuar.

Marrim brumin e arudhur e ndajm kuleq te vegjel me dor ose edhe mund ta hollinin peten dhe te beni kuleq me ane te nje ene te rumbullaket.

I shtypim ne mes me dore dhe hedhim nga masa e mbushjes dhe en fund i lyejm me 1 veze te rrahur i hedhim susam dhe i prejkim biskotat e njelmeta ne 200 grad per 20 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  biskota  njelmeta  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 MISHË VIÇI I TERUR
Si t’i shërojmë cistat e vezorëve
 ËMBËLSIR  ME PUDING DHE BISKOTA