Pica role  nga Gaziganja Salihu
Pica role nga Gaziganja Salihu

Pica role nga Gaziganja Salihu

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

- 800 ml qumsht te vakt

- 1 vez 30 gram maja

- 1 lug kafeje krip

- 1 luge sheqer

- dhe mielle


Pregaditja e recetës :

  • Pergaditim brumin duke i bashkuar ; 800 ml qumsht te vakt ,200 ml uje, 1 vez 30 gram maja ,1 lug kafeje krip, 1 luge sheqer,dhe  mielle sipas nevojes .
  • Per mbushje;., 1 qepe te madhe ,1 spec te kuq te fresket i kaverdisa pastaj shtova mishin e bardhe te coptuar imet jo te bluar, kripe ,erza (veget)sipas deshires ne fund i grijm djathe per pica dhe i perziej te gjitha se  bashku.
  • Brumi e ndan ne kuleq te vogel e shtrein me thollojs kulaqin pak jo te mdha e lyen peten me domate ose keqap sipas deshire dhe i qet mishin pastaj e ben role. 
  • Pasi te kemi perfunduar me te gjithe brumin i pjekim ne 200 grad .
  • Ju befshin mire nese i gatuani!


Fjalet kyqe : brumera  pica  rolea  gaziganja  salihu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle role me djathe nga Gonxhee K. Beha
Oblland me jaffa
Edhe çaji i dobishëm për trurin e njeriut