Pica me proshutë
Pica me proshutë

Pica me proshutë

Kuzhint.com

Perbersit

8g-18gram maja birre,

180 gram vaj ulliri,

18 gram kripe,

mielle sipas nevojes,

nje gote uje,

proshute ose qfar keni ne kuzhin.

Pergatitja:

Shija e pices varet nga pergatitja e brumit, prandaj duhet patur mjaft kujdes ne pergatijen e brumit.

Ne nje ene hedhime 3 luge gjelle maje birre dhe me pas shtojme vaj ulliri dhe 1 gote uje.

Hedhim dhe miell dhe 18-gram kripe.

I perziejme mire dhe e leme brumin 15-20 minuta qe te vije dhe kemi krijuar brumin per picen.

Ky brum mund te perdoret sa here qe duam ne per te ber pica.

Marrim 250-gram brum pize nese deshirojme pice mesatare dhe 500-gram nese duam pice familjare dhe e shtrojme mielling dhe i japin formen rrumbullakte te pices duke e len pak me te trashe nga anet dhe e lyejme mire me salce dhe pasi e kemi lyer mire gjithandej ne i hedhim mocarela dhe pasi i kemi hedhur mocarelen i hedhim edhe proshute te prera me copa dhe i shperdajne ne uniforme reth pices dhe pas kesaj fusine furre me nxehtesi 300 grade celsius dhe presim 5-10 minuta derisa te behet.


Fjalet kyqe : brumera  pica  proshute  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bakllavë  turke
 Makarona me mishe  te bluar nga ne "Tegatuajm.com"
Pilaf turk me mish qengji