Pica margarita
Pica margarita

Pica margarita

Kuzhint.com

Perberesit: *300 gr miell *150 ml uje *10 gr maja *2 maja luge kripë *2 maja luge vaj ulliri *250 gr mocarela *200 gr domate pa lekure *disa gjethe borzilok Udhezimet: Vendosni miellin grumbull në një tepsi te madhe dhe beni nje grope ne maje.

Hidhni brenda pak nga uji i ngrohte ku keni teretur majane. Filloni të punoni duke e perzier edhe duke shtuar ujit me maja. Kur brumë te jete gati shtoni vajin dhe kripën dhe e punoni perseri fuqishëm derisa brumi mos te rezultoj elastike. Vendosim brumin në një tave per pica (psh. tek tava e furrit qe eshte sheshte), e mbuloni me nje pecete rrobe dhe lini per 2/3 orë te pushoje ose derisa te jete dyfishuar vëllimi. Nderkoh deri da te dyfishohe brumi Presim domatet pasi u keni hequr lekuren dhe i sperkatni me vajin e ullirit, kripë dhe borzilok. Shtroni brumin e pices ne nje tave te lyer me vaj.

Sapo pica Margerita është pothuajse gati, hiqeni nga furra, hidhni domatet e pergatitura me pare dhe e zbukuroni me mocarela dhe borzilok dhe e piqni për njëzet minuta në 220 E prisni ne fetë dhe e sherbeni të ngrohtë. Ju befte mire


Fjalet kyqe : brumera  pica  margarita  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Shtrudlle me makë dhe arra
Disa keshilla qe mos te keni flok te yndyrshme
Mini strudel