Petulla te vecanta në furrë për mengjesë
Petulla te vecanta në furrë për mengjesë

Petulla te vecanta në furrë për mengjesë

Kuzhint.com

Perbersit:

 • 50 g maja të freskëta
 • 2 lugë ujë të vakët
 • filxhan qumësht të vakët
 • 220 g miell
 • 2 vezë e tërë
 • 1 e verdhë veze
 • 1 lugë çaji vanilje ekstrakt
 • 115 g gjalpë
 • Kripe ose sheqer sipas shijes
 • Sheqer pe r dekor

Pergaditja ;

Ne nje ene i perziejm te gjitha perbersit e mesiperm me mikser ose me dore pastaj masen e perfituar e leme qe te pushoj per gjysem ore dhe pastaj e tollojm ne nje pete ku dhe peten e mbeshtjellin ne rrolle dhe pastaj rolen e presim ne pjes te barabrte nga 1. 5 cmdhe i vendosim ne tepsi te mufinsave te lyer m gjalp dhe i pastaj i vendosim në furrë per ti pjekur nnë 180 ˚ C.

Pasi te piqen duhet te rrotullohen ne sheqer ne te gjitha anet

Per ecurin e pergaditjes shikoni foton.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  vecanta  mengjese  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjoks bibe (qure) ose pule me perime
Maske nga majdanozi për nje fytyrë të pastër
Pite me qepë të njoma