Petulla te shishme
Petulla te shishme

Petulla te shishme

Kuzhint.com

Per brumin:

  • 500 g miellë
  • 100 ml kosë
  • 100 ml qumësht i vakët
  • 1 veze
  • 1 maja të freskët
  • 1 lugë e çajit kripë
  • pak sheqer
  • Vaj per fergim

Përgatitje:

Ne nje gote qesim qumështi te vakët majan dhe pak sheqeri perziejm dhe i lem te pushoj per pak minuta sa te fryen pastaj e shtojm masen e shkumëzuar te majas ne nje ene me kose qumesht te vakët i përziejm çdo gjë së bashku dhe e derdhim në mielle, shtojme vezët, kripen dhee gatuajm brumin per petulla e mbulojm dhe e leme qe të pushoj n rrethe gjysem orene nje vend te ngroht pastaj marrim dhe e gatuajm brumin duke e tallu ne nje pet me trashesi prej 1 / 2cm, e prejme ne katrore dhe në mes të çdo te qdo katrori bejm një prerje,

Petullat e gatuar i fergojm ne nje tigan në vaj të nxehtë derisa te marrin ngjyren e deshiruar ose si ne foto.

Burimi:coolinarika. com


Fjalet kyqe : brumera  petulla  shijshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kuleq shtepie
Fole patatesh me kerpudha
Pogaqe me form te bukur