Petulla te mbushura me djath dhe sallam
Petulla te mbushura me djath dhe sallam

Petulla te mbushura me djath dhe sallam

Kuzhint.com

Perbersit per brumin; 1kg miell 1 luge kafeje sod 1 kuti kos 1 veze uje i vaket Per mbushjen ; 300g sallam 300g djath Vaj per kuaverdisje Pergatitja; Marim te gjithe perbersit e brumit dhe i perziejme bashke ne nje ene dhe nga kjo perzierje e formojm nje brum derisa te behet nje mase e bute.

Me pas e ndajme brumin ne topa te vegjel dhe ato fillojm qe ti hapim me nje pec (tollojs) ne forem rrethore. Nderkohe grijme sallamin dhe djathin dhe i perzijm bashke. Ne peten e vogel qe hapen hedhim pak nga perzierja dhe e mbyim peten si dhe e shtypim me pirun qe mos te hapt. I skuqim ne tigan me vaj te nxeht derisa te marrin nje ngjyr te arte..


Fjalet kyqe : brumera  petulla  mbushura  djath  sallam  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tullumba
Brokoli kundër leucemisë
Kek ne forme topthi (mufinsa)te lyera me cokolate