Petulla te gatuara nga tegatuajm
Petulla te gatuara nga tegatuajm

Petulla te gatuara nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit;

5 luge sheqere,

2 kokrra vezë,

250 ml qumeshte,

1 kg mielle,

6 luge kos,

vaj per kaverdisje dhe sheqer per mbeshtjelle.

Pergaditja;

Ne nje ene rrahim vezet dhe sheqerin me mikser dhe pastaj ia shtojm perbersit tjer te lengshem duke i

perzier ngadal me tel kuzhine dhe ne fund ia qesim miellin me peciv derisa ta formojm nje brum jo te fort.

Kete brum e shtriejm ne nje pete te holle dhe i japim forma si te deshirojm duke i fergu ne vaj te nxeht derisa te

marrin ngjyren e arte dhe i qesim ne leter kuzhine qe te ia pij vajin e tepert.

Kur te behet servimi i rrotullajm ne sheqer te zakonshem.

Ju beft mire!!

Recea e gatuar nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  gatuara  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha Rafaello
Farat e lulediellit, dhe të mirat e tyre
Tave me jufka dhe kofsha pule ne furrë nga Ema Emily