Petulla qe nuk pijne aspak vaj
Petulla qe nuk pijne aspak vaj

Petulla qe nuk pijne aspak vaj

Kuzhint.com

Perberesit:1 liter qumesht te vaket, 4-5 veze, gjysem luge te gjelles kripe gjysem sheqer,

1 luge gjelle maja buke pluhur ose 2 qese te vogla, pak vaj, 2 peciva, (baking powder), mielle sa eshte e nevojshme.

Nese duam te pergatisim me pak petulla, perdorim gjysmen e masave ose cerekun.

Pergatitja :Zejme brumin duke hedhur perberesit me rradhe.

Hedhim majane bashke me sheqerin, mielli ne fund bashke me peciven.

Bejme nje brume me te bute se te byrekut dhe e leme te vije.

Per nje rezultat me te mire mundemi brumin ta perziejme here pas here.

Ne fund kur ka ardhur brumi mjaftueshem e hapim mbi tavoline te sperkatur me mielle.

Hapim nje pete ne trashesi 1 cm dhe i prejme ne forma me gote rrumbullak ose me thike katrore.

Ne nje ene te thelle hedhim shume vaj se petullat fryhen me mire nuk duhet te prekin ne ene.

Vaji sigurisht i nxehte dhe sa kemi hedhur po aq ka per te mbetur.

Shijohen te ngrohta.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  pijne  aspak  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patëllxhana të mbushur
PLUHURI NATYROR QË LUFTON DEPRESIONIN
Kutiza