Petulla për mëngjes
Petulla për mëngjes

Petulla për mëngjes

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 3 gota miell
  • 1 lugepluhur pjekje
  • Sheqer 1/3 filxhanit
  • Gjalpë 4 luge
  • NJe majë kripë
  • rreth 1 filxhan ujë
  • Vaj per fergim

Pergaditja;

Ne nje ene perziejm miellin me pluhur per pjekje, kripë dhe sheqer së bashku me një pirun, me tel kuzhine ose duke përdorur dorën tuaj (metodë e shpejtë) pastaj qesim gjalpë në përzierje me miell.

Shtoni ujë për të bërë një brumë të fortë, por jo i ngurtë.

Brumë duhet të jetë i lehtë për tu gatuar.

Lem brumin të pushoj, të mbuluara për së paku gjysmë ore.

Brumë e shtrijm pastaj ne nje pet për rreth 1cm trashësi dhe prejm me një gote

N nje tigan nxejm vajin në një zjarre të mesëm dhe ne te i skuqim deri sa te marrin nje ngjyrë siq e deshirojm ose si ne foto dhe shërbehen te nxehta.

E perkthyer nga;/jehancancook. com/

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : brumera  petulla  mengjes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mishe i pjekur me ajkë dhe djathe
Rolad me mak
Embelsir shume e shishme