Petulla nga tegatuajm
Petulla nga tegatuajm

Petulla nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit;

2 veze, 5 luge sheqer, 250 ml qumesht, 1 peciv, 1 kg miellë, 6 luge kos, vaj per kaverdisje dhe sheqer për mbeshtjelle.

Pergaditja:

Ne nje ene rrahim vezet dhe sheqerin me mikser dhe pastaj ia shtojm perbersit tjer te lengshem duke i perzier ngadal me tel kuzhine dhe ne fund ia qesim miellin me peciv derisa ta formojm nje brum jo te fort.

Kete brum e shtriejm ne nje pete te holle dhe i japim forma si te deshirojm duke i fergu ne vaj te nxeht derisa te marrin ngjyren e arte dhe i qesim ne leter kuzhine qe te ia pij vajin e tepert.

Kur te behet servimi i rrotullajm ne sheqer te zakonshem.

Ju beft mire!!

Recea e gatuar nga ne tegatuajm


Fjalet kyqe : brumera  petulla  http  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ti zhdukni thinjat pa i lyer flokët me ngjyrë
Tespishte (tatli) nga Blertë Sejdiu
Biskota me kokos gatuar nga tegatuajm