Petulla me patate ne furr
Petulla me patate ne furr

Petulla me patate ne furr

Kuzhint.com

Perberesit: 300 gr miell 100 gr patate te ziera e te prera ne kuba 3 kokrra veze 1 luge maja nje maje luge kripe e sheqer lekure limoni qumesht sa te jete i nevojshem qe te pergatitet brumi Pergatitja: Ne mesin e mases se miellit perziejme te gjithe perberesit pervec qumeshtit derisa te behet mase e njetrajtshme.

Shtojme nga pak qumesht dhe e perziejme me miellin.

Vazhdojme derisa te formohet brume homogjen. E leme 10 min te pushoje.

Ndajme brumin ne topa te vegjel dhe e formojme ne forme petulle me vrime ne mes si ne foto.

I vendosim ne tepsia te lyera me miell dhe i leme per gjysem ore. Nderkohe nxehim furren.

Pasi te jete nxehur furra shume i vendosim petullat (duhen pjekur ne temp te larte) ne 200 grad deri sa te marrin nje ngjyr te arte.

Pasi jane skuqur dhe pjekur i lyejm siper me gjalp dhe i vendosim mbi letra kuzhie dhe i fusim ne qese najlani te mbyllura mire qe te mbajn butesin e duhur, nese deshironi i sperkasni me sheqer pluhur. Ju befte mire


Fjalet kyqe : brumera  petulla  patate  furr  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjoks pule me speca te ndryshem
Gjizë e bërë në shtëpi
Çokollata ndihmon kundër kollitjes!