Petulla me luge nga tegatuajm
Petulla me luge nga tegatuajm

Petulla me luge nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Mielle sipas nevojes, 1 luge e vogel (baking powder) peciv, 2 gota qumesht te vaket, 1 gote uje te vaket, 2 luge sheqer, 1 veze dhe pak kripe,, 2 luge maja buke(kfasac), vaj per fergim

Pregaditja e recetës :

Ne nje tas perziejm mire qumshtin, ujin, kfasacin, krypen, sheqerin si dhe vezen me tel kuzhine pastaj

ia shtojm miellin e perzier me pecivendhe prap i perziejm te gjithe se bashku, derisa te behet

nje brum i holle si qulle qe mund te merret me luge.

Kete mas e lem qe te pushoj dhe te dyfishohet masa.

Nderkoh e nxehim nje tigan te mbushur me vaj dhe pasi te jet dyfishuar masa marrim me luge dhe e hedhim brenda ne vaj te nxeht duke i pjekur petullat 2 minuta nga secila ane.

Petullat mund ti hani te nxehta dhe mund te servohen me sheqer, djathe, ose me

recel, marmalate.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  luge  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite me molle
Gullash me pure domatesh
Embelsire me  pije fanta