Petulla me gjizë nga Xeni Rita Sahitaj
Petulla me gjizë nga Xeni Rita Sahitaj

Petulla me gjizë nga Xeni Rita Sahitaj

Kuzhint.com

Perbersit;

250 gram sheqer,

500 gram miellë,

1 pecive, 4 vezë,

1 maje krypë,

vaj për fergim,

500 gram quark një lloj i gjizes jo shtepiake,

1 sheqer vanilje.

Pergatitja;

Në fillim gatuhet brumi me përbërsit e me siperm bahen bashk dhe tunden mire pastaj i lem qe te pushoj per 15 minuta brumin dhe ne një lugë i qesim ne një tigan ti fergojm ne vaj te nxeht deri sa të marrin një ngjyr si ne foto.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  quarkb  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krofne të mbushura me puding
Ushqimet fatsjellëse, që duhet të jenë mbi tavolinën e Vitit të Ri
Torte me molla