Petulla me gjem rrushi
Petulla me gjem rrushi

Petulla me gjem rrushi

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

 • 2 Veze
 • 100 gr Miell
 • 100 gr copa te cokolates 30%
 • Pak sheqer
 • 1 Luge qaji kfasac
 • 3 Luge qaji leng limoni
 • 1 Pak krip
 • 1 Pak sheqer
 • 240 ml Qumesht i vaket
 • Perberesit per kompotin:
 • 300 gr gjem rrushe i zi

.............................

Vaj per fergim

Pergaditja:

Ndajme vezet dhe te bardhat e tyre i lem anasht.

Perzim miellin me 100 gr copa te cokolates dhe kfasac pastaj ia hedhim duke e perzier me mikser te verdhat e vezeve, 3 luge gjelle leng limoni, sheqerin dhe kripen.

Ia shtojme nga pak qumeshtin duke e perzier vazhdimisht dhe pastaj e lem brumin 1 ore te pushoj.

Rrahim te bardhat e vezeve dhe i hedhim te brumi qe e kemi len te pushoj.

Ne tigan hedhim vaj e lem te nxehet dhe nga brumi bejme 5 copa duke e pjekur ne seceln ane ne temperatur te mesme.

Pasi te pjeken i vendosim ne pjate dhe siper ia hedhim gjem te rrushit dhe sheqer pluhur.

Burimi: http://sinfeycook. blogspot. de/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  gjem  rrushi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Aromat që mund t’iu bëjnë të lumtur
Kifle te mbushura me molla
Mufinsa per mengjes