Petulla me form rrethi nga tegatuajm
Petulla me form rrethi nga tegatuajm

Petulla me form rrethi nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërësit;

600 gr miellë, 130 ml ujë, 130 ml qumësht, 50 g gjalpë, 1 pako e maja, 1 lugë çaji vanilje, 1 vezë të mesme, 3 lugë sheqer + sheqerpluhur per mbeshtjellje, vaj per kaurdisje.

Pergaditja:

Vendoseni në një tas qelqi miellin, qumësht te vaket, vanilje, ujë në temperaturën e dhomës dhe gjithashtu maja dhe fillojmë të trazohet me një lugë, shtoni 3 lugë sheqer dhe vezën dhe vazhdojnë prap të trazojm ose përdorni edhe një mikser i madh nese ken dhe mjaft të fuqishme gatuaj për disa minuta, shtoni gjalpin e prerë në copa të vogla ne temperaturë mjedisi-dhe vazhdojnë të gatuaj derisa ajo është shkëputur nga enë

Vendos brumë në një sipërfaqe të punës me miell dhe vazhdojnë të gatuaj me duart tuaja deri sa ajo do të bërë si në fotot

Vendos brumë në një tas të madh plastike mban ngrohjes mirë i mbuluar me një fletë plastikebrumë) dhe le të rritet përpak koh një vend të ngrohtë, derisa ajo të dyfishojë volumin.

Hedhim brumin përsëri në një sipërfaqe të punës dhe me një okllai, rrokulliset nga brumë me trashësi prej 1 cm dhe me një filxhan e prejm në form rrethin më të madhe dhe pastaj të bëjë një vrimë në qendër.

I skuqim me radhe petullat ne nje tigan me vaj te nxehur.

Vëndosim ato në një leter pasi te kuaverdisin dhe menjëherë i kalojm ato në një disk me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  form  rrethi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Supë karrotash me kos
Pija magjike e Harry Potter-it
Torte e shpejte me nescafe