Petulla amerikane
Petulla amerikane

Petulla amerikane

Kuzhint.com

Për 4 person nevoiten:

1-2/3 gota miellë,

1/3 filxhan sheqer,

1-1/4 lugë çaji sodë buke,

2 të spërkatura kripë,

1-2/3 gota dhallë,

1/3 filxhani vaj vegjetal,

Përgatitja:

Në një tas hidhen të gjithë përbërësit e mësipërm derisa formohet një brumë i hollë.

Më pas në një tigan hidhet pak vaj dhe presim të ngrohet pak.

Me një garuzhde të vogël masim brumin dhe e hedhim një nga një të skuqet ne tigan derisa të marrë një ngjyrë të verdhë në të artë.


Fjalet kyqe : brumera  petulla  amerikane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sufllaqe me krepa të mbushura
Pogaqe lule me pershut dhe djath
Pogaqe te vogla me forma nga tegatuajm