Petanikë ose palanikë
Petanikë ose palanikë

Petanikë ose palanikë

Kuzhint.com

Perberesit per 4 persona:

200gr miellë,

500ml qumesht,

150gr gjalpë,

150gr djath te bardh,

2-3 luge vaj.

Ne nje tas te madh dhe te thelle rrahim vezet e plota, shtojme qumeshtin, pak kripe dhe miellin te cilin e kemi situr fillimisht.

Shtojme gjithashtu nga pakuje te vaket duke zene nje brum te holle.

Nje pjese te ketij brumi e hedhim ne nje tave te cilen fillmisht e kemi lyer me vaj derisa te formohet nje shtrese e holle dhe e fusim ne furre 180 grade per te marre nje faqe.

Vazhdojme ne kete menyre derisa te perfundoje i gjithe brumi qe gjendet ne ene.

Pastaj ne shtresen e fundit te brumit shtojme djathin e bardhe te grire, e sperkasim me gjalp dhe e pjekim ne furre te nxeht ne 200 Grad.


Fjalet kyqe : tradicionale  petanik  palanik  miell  misri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bajadera
Gullashe filet me kerpudha
Njerëzit me mbipeshë, më të shëndetshëm se të dobëtit