Peta të mbushura me djathë
Peta të mbushura me djathë

Peta të mbushura me djathë

Kuzhint.com

Përbërësit;

500 gram miell ose sipas nevojes,

300 ml uje,

15 gram maja,

4 lugë vaj,

100 gram djathë te bardh,

100 gram djathë i tymosur.

Përgatitje

Vendosim miellin në një sipërfaqe të punës dhe e bëjmë një vrimë në qendër. pastaj e tretim majan në një gotë me pak ujë të ngrohtë dhe pak në miell dhe fillojmë të gatuamj duke shtuar vaj dhe kripë dhe ujin e ngroht në fund. qe te behet një brum i butë dhe elastik.

Lem qe të rritet brumi i mbuluar me një peshqir, derisa te jet dyfishuar në vëllim

Kur brumë është rritur, marrim dhe endajm 5-6 topa, ku me një okllagi, e shtrijm qdo kulaq ne një formë të rrumbullakët.

Pastaj vendosim ne qendrën e shtrir djathe feta dhe e mbeshtjellim duke ia dhene formen e një gjysem hëne dhe të mbeshtjellim duke ia shtypur rrethin me një pirun ose me dor për të parandaluar mbushjen qe te del gjatë gatimit.

Tani derdhim pak vaj në tigan dhe e vënë atë në zjarr qe te nxehet mirë.

Kur sipërfaqja është e nxehtë, hedhim peten (por së pari i lyejn calzone me pak vaj) dhei kaverdisim për 5 | 6 minuta te mbuluar me një kapak duke qenë të kujdesshëm për të mos i djegur. pastaj të kthehet në anen tjeter edhe per 5-6 minuta ku dhe gatimi juaj është gati për t'u shijuardhke e servu ne pjat me 100 gram djathë i tymosur.

Ju beft mire!

Nga: ricercadiricette. it


Fjalet kyqe : brumera  peta  mbushura  djath  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rëndësia e perimeve të ziera për organizmin tuaj
Gurabia nga Egzona
Kifle me kos