Peta me kungullë rolle
Peta me kungullë rolle

Peta me kungullë rolle

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 g miellë (ose 18 peta te gatshme), 700 g kungull i njomë , 2 vezë, 200 g djathë, 400 g kos (3.6 në 4.0% yndyrë), 200 ml vaj, 1 filxhan miellë , 1 lugë pluhur pjekje

Pregaditja e recetës :

Marrim petat e prera si kjo recete ne foto eshte me pete te gatshme i shtrijme ne nje pecet te pastert dhe i sperkasim me vaj dhe ne anen tjeter pergadisim mbushjen duke e grir ne rende kungullin ne nje tenxhere dhe ne te hedhim 2 veze 200 gr djath 400 gr kos dhe 1 filxhan miell masene perziejm mire qe te bashkohet dhe i shtojme krip sipas deshires dhe ia shtojme 1 luge peciv e hedhim me luge masen siper cdo pete te lyer me vaj dhe i mbeshtjellim ne forme rolade dhe i rendisim ne nje tepsi te lyer me vaj dhe i fusim ne furr per 40 min ne tem 180 grad.


Fjalet kyqe : brumera  peta  kungull  recet  bullgare  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjoks pule me salce dhe patate
Kastravecat turshi
KEK ME AROME LIKERI ose VANILJE  nga tegatuajm