Peshqi me patate dhe karota
Peshqi me patate dhe karota

Peshqi me patate dhe karota

Kuzhint.com

Perbersit 2 persona :

  • 1-2 peshqi te mesem
  • 3 thelbinj hudhrash
  • piper i zi
  • kripe
  • veget
  • vaj ulliri
  • leng limoni
  • 4 patate
  • 3 karota

Pergaditja;

Ne fillim pastrojeni peshkun dhe pastaj peshkun bejm me erezat dhe kripen dhe e leme ashtu per disa minuta deri sa erezat te perzihen mire me peshkun.

Pastaj e vendoseni ne nje tepsi ku ne te do te shtojm vaj ulliri se bashku me hudhrat, patatet dhe karrotat e grira ne rrathe

Ne fund i hidhini edhe leng limoni siper.

Mund te vini dhe feta limoni siper tavesnese deshironi dhe tepsin e vendosim qe te piqet ne furren e ngrohur me pare ne200 ° C deri sa te marrin ngjyren e deshiruar.

Peshkë me patate dhe karrota e pergaditur nga Serafina


Fjalet kyqe : gjellera  peshqi  patate  karrota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Orize me mishe
Buka;si gatuhet dhe si do ta ruaj butsin e saj per 2-3 dit
Si ti pastrojm tiganet me yndyra te djegura.