Peshkë salmon ne furrë
Peshkë salmon ne furrë

Peshkë salmon ne furrë

Kuzhint.com

Perbersit per nje person ;

Peshk salmon,

huder e bluar,

piper te zi,

pak kryp,

gjalp dhe vaj ulliri,

uje te vluar,

nje filgjana kafeje oriz,

karrota, kokrra te misrit edhe grashak i skuq dhe ju qet krypë, veget, pak spec te kuq.

Perbersit per sallaten;

Sallata te gjelbert, qep, domate, tranguj (kastravec ) I qet dhajth feta, uthullë, kryp dhe pak piper.

Pregaditja;

Marrim peshkun salmon dhe e pastrojm duke e len me u kullu pastaj e kryposim me krype, veget, huder e bluar, piper te zi ne te gjitha anet pastaj e fusim ne furr me u skuq gjithmon duke e kontrolluar qe mos te jet shume i thate.

Gjate kohes es pjekjes se peshut marrim nje tigan qesim vaj dhe pak gjalp per te kaverdis nje filgjana kafeje orizi dhe duke i shtuar ujin e vluar me par dhe i qesim pak kryp e perzin mos me u ngjit.

Deri sa te jet zier mire orizi ; ne nje tigan tjetër qesim perimet e prera si karrota, kokrra te misrit edhe grashak I skuq dhe ju qet krypë veget, pak spec te kuq pastaj e qesim edhe orizin dhe i perziejm te gjitha se bashku.

Pergatitja e sallatës behet me :qepë, patligjon kastravec, nje cop djathë feta, ufullë, kryp, pak piper i perzien.

Servimi behet si ne foto ose si te deshironi ju!

Ju beft mire.

Receta e derguar nga nje fans e rregullt e faqes ton Roni Kabashi


Fjalet kyqe : embelsira  peshk  salmon  furr  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek laraman
Embelsir me bollgur
Èmbelsir "Kabuni"