Perpeqi :pite shumë e pëlqyer
Perpeqi :pite shumë e pëlqyer

Perpeqi :pite shumë e pëlqyer

Kuzhint.com

Perpeqi është një nga llojët e piteve shumë të pëlqyera në viset tona.

Përbërësit: 7-8 petë të t’holluara, 150 gr gjalpë, 2 vezë, 300-500 gr djath taze ajkë ose gjysmë teglle mazë, 0. 5 L qumësht, 1-2 kripë/

Përgatitja: Sëpari në enë të thellë I përzijmë vezët, dhjathin, ajkën dhe kripën.

Në tepsinë e lyer me gjalpë i shtrijmë 2-3 petë të spërkatura me yndyrë dhe me qumësht,

I shtojmë petët të mbetura të coptuara me dorë, pastaj e hedhim perzierjën e djathit me vezë dhe ajkë.

Pasi që i hedhim sip ër yndyrën dhe qumështin, përpeqin e fusim në furrë të nxehtë dhe e pjekim për afër 30 min.


Fjalet kyqe : embelsira  perpeqi  pite  shume  pelqyer  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsire me mak dhe gjize
Gjelle me perime dhe fileto peshku
Bohçe me mishe të bluar